Niepłodność
Niepłodność nie jest wyborem, jest chorobą.
Długie czekanie na dziecko dotyka dwie najbliższe sobie osoby.
Wsparcie psychologiczne/ psychoterapia może nie zwiększyć szansy na ciążę, ale może pomóc w przejściu przez kolejne etapy leczenia, pomóc w podjęciu decyzji odnośnie wyboru metody leczenia niepłodności, w poradzeniu sobie z nieudanymi próbami leczenia metodą in vitro, radzeniu sobie ze stresem i trudnymi emocjami, może pomóc poprawić Twoje/Wasze samopoczucie psychiczne, jakość życia, relacje z innymi, może pomóc przywrócić satysfakcję seksualną, spojrzeć na Twoją/Waszą sytuację z różnych perspektyw, dostrzec zasoby indywidualne, pary. W ramach wsparcia, proponujemy:
wsparcie psychologiczne/psychoterapię indywidualną
sesje wsparciowe - wsparcie psychologiczne
terapię par
Niepłodność zgodnie z definicją oznacza niemożność zajścia w ciążę pomimo regularnego współżycia płciowego (3–4 razy w tygodniu), utrzymywanego powyżej 12 miesięcy, bez stosowania jakichkolwiek środków antykoncepcyjnych.
Wyróżnia się:
- niepłodność pierwotną (gdy para nie posiada jeszcze dzieci)
- niepłodność wtórną (gdy para ma przynajmniej jedno dziecko lub gdy kobieta była wcześniej w ciąży).
Szacuje się, że na świecie choroba jaką jest niepłodność dotyka ok. 20% populacji w wieku prokreacyjnym. W Polsce problem ten dotyczy co 4-5 pary i niesie ze sobą wiele skutków psychologicznych.
Niepłodność wpływa na codzienne funkcjonowanie
w obszarach:
indywidualnym (obniżone poczucie własnej wartości, przezywanie trudnych emocji: wstyd, rozpacz, smutek, lęk, poczucie osamotnienia, niezrozumienia, poczucie niepsraiwdliwości, złość, zazdrość, rezygnacja z pozaprokreacyjnych planĻw, przyjemności, pasji)
partnerskim (niepłodność może generować duże napięcie miedzy partnerami, przyczyniać się do obniżenia jakości życia seksualnego, wpływać na komunikację par, powodować kryzys partnerski/ scalać związki)
społecznym (doświadczenie niepłodności często prowadzi do izolacji społecznej, wycofania z kontaktów społecznych, osamotnienia, stresu związanego z lękiem przed oceną, presją i oczekiwaniami społecznymi, utrzymywanie choroby w tajemnicy)
zawodowym (leczenie niepłodności często wymusza na pacjentach rezygnację z rozwoju zawodowego, podporządkowania pracy rygorom leczenia,trdności w relacjach ze współpracownikami)
Długie czekanie na dziecko, trudy leczenia, niejasne rokowania, konsekwencje psychologiczne niepłodności mogą prowadzić do kryzysów emocjonalnych, stanów depresyjnych oraz lękowych.
Jeśli czujesz, że coraz częściej doświadczasz trudnych emocji związanych z długim czekaniem na dziecko, przytłacza Cię proces diagnostyki i leczenia, czujesz się osamotniony, nierozumiany w swojej drodze do rodzicielstwa sięgnie po pomoc i wsparcie. Twoje zdrowie psychiczne jest ważne!
Wsparcie psychologiczne/ psychoterapia może nie zwiększyć szansy na ciążę, ale może pomóc w przejściu przez kolejne etapy leczenia, pomóc w podjęciu decyzji odnośnie wyboru metody leczenia niepłodności, w poradzeniu sobie z nieudanymi próbami leczenia metodą in vitro, radzeniu sobie ze stresem i trudnymi emocjami, może pomóc poprawić Twoje/Wasze samopoczucie psychiczne, jakość życia, relacje z innymi, może pomóc przywrócić satysfakcję seksualną, spojrzeć na Twoją/Waszą sytuację z różnych perspektyw, dostrzec zasoby indywidualne, pary.
Jeśli, czujesz, że potrzebujesz pomocy ...
Jeśli czujesz, że coraz częściej doświadczasz trudnych emocji związanych z długim czekaniem na dziecko, przytłacza Cię proces diagnostyki i leczenia, czujesz się osamotniony, nierozumiany w swojej drodze do rodzicielstwa sięgnie po pomoc i wsparcie. Twoje zdrowie psychiczne jest ważne!